مراقبت از پوست

پوست خود را بشناسیم!

 پوست بزرگترین اندام بدن است که مساحت آن حدود 20 فوت مربع است و از ما در برابر میکروب ها و عناصر محافظت می کند، به تنظیم دمای بدن کمک می کند و احساس لامسه، گرما و سرما را برای ما به همراه خواهد داشت.
پوست دارای سه لایه است:
 • اپیدرم، بیرونی ترین لایه پوست، یک سد ضد آب ایجاد می کند و رنگ پوست ما را ایجاد می کند.
 • درم، زیر اپیدرم، حاوی بافت همبند سخت، فولیکول های مو و غدد عرق است.
 • بافت زیر جلدی عمیق تر (هیپودرم) از چربی و بافت همبند ساخته شده است.

 

 

رنگ پوست توسط سلول های خاصی به نام ملانوسیت ها ایجاد می شود که رنگدانه ملانین را تولید می کنند , ملانوسیت ها در اپیدرم قرار دارند.
معیارهای مختلفی برای طبقه بندی انواع مختلف پوست استفاده می شود که نمونه ای از آنها، بر اساس رنگ پوست و واکنش آن به قرار گرفتن در معرض نور خورشید است، برای تعیین نوع مناسب فاکتور محافظتی در برابر آفتاب یا پیش بینی خطر سرطان پوست استفاده می شود.
با این حال، از نظر زیبایی، پوست بر اساس چندین عامل مرتبط با تعادل آن طبقه بندی می شود: ترشح چربی، آبرسانی و سطح حساسیت. بنابراین، هر نوع پوست ویژگی های خاص خود را دارد و نیاز به مراقبت های متفاوتی دارد. نوع پوست توسط ژنتیک تعیین می شود، اگرچه تحت تأثیر عوامل دیگری نیز قرار می گیرد و می تواند با گذشت زمان تغییر کند.

انواع پوست :
 • پوست نرمال : این پوست نه خیلی خشک است و نه خیلی چرب. بافتی منظم و بدون نقص و ظاهری تمیز و نرم دارد و نیاز به مراقبت خیلی خاصی ندارد.
 • پوست حساس : این پوست بیشتر مستعد واکنش به محرک هایی است که پوست معمولی هیچ واکنشی به آنها ندارد. این یک پوست شکننده است که معمولاً با احساس ناراحتی مانند گرما، سفتی، قرمزی یا خارش همراه است. این نوع پوست عملکرد سدی (یا محافظتی) خود را از دست می دهد و ورود میکروارگانیسم ها و مواد محرک را آسان می کند و احتمال ابتلا به عفونت و واکنش های آلرژیک را افزایش می دهد. این پوست ظریف برای مبارزه با خشکی، زبری و ظاهر معمول خود نیاز به مراقبت بیشتری دارد. گاهی به جای حساس به پوست تحریک شده نیز گفته می شود، اما این اصطلاحات مترادف هستند و هیچ تفاوت پوستی بین آنها وجود ندارد.
 • پوست خشک : در بسیاری از موارد خشکی پوست در اثر عوامل خارجی مانند آب و هوا، رطوبت کم هوا و غوطه ور شدن در آب داغ ایجاد می شود و معمولاً موقتی است. با این حال، برای برخی افراد ممکن است بیشتر رخ دهد و حتی یک بیماری مادام العمر باشد. از آنجایی که پوست خشک می تواند ترک بخورد و آن را بیشتر در معرض باکتری قرار دهد، اگرچه به طور کلی این موضوع جدی نیست، ممکن است باعث سایر اختلالات پوستی مانند اگزما شود یا اگر به درستی مدیریت نشود، مستعد ابتلا به عفونت است.
علائم و نشانه های پوست خشک ممکن است بسته به عوامل مختلفی مانند سن، وضعیت سلامت یا علت آنها متفاوت باشد. به طور کلی با احساس سفتی و زبری مشخص می شود.همچنین ممکن است رنگ خاکستری به همراه داشته باشد و پوسته پوسته شدن پوست، خارش، قرمزی و ترک های کوچک ایجاد شود. ترک‌خوردگی پوست معمولاً در پوست‌های بسیار خشک مشاهده می‌شود و ترک‌های کوچکی را ایجاد می‌کند که در موارد جدی‌تر ممکن است عمیق‌تر و حتی خونریزی کند.
 • پوست آتوپیک : یک بیماری پوستی است که با خشکی پوست مشخص می شود و منجر به پوسته پوسته شدن و تحریک و علائم ناراحت کننده ای مانند خارش می شود. علت اصلی، استعداد ژنتیکی است، اگرچه عوامل دیگری نیز ممکن است باعث بروز آن یا تشدید بیماری شوند، که ممکن است محیطی، آلرژیک، مرتبط با غذا و حتی برخی لباس‌ها باشد.
 • پوست چرب : این پوست ظاهری متخلخل، مرطوب و روشن دارد. این به دلیل تولید بیش از حد چربی توسط غدد چربی ایجاد می شود و معمولاً به دلایل ژنتیکی و یا هورمونی تعیین می شود. در نوجوانان و جوانان زیر 30 سال شایع است و معمولاً با بروز آکنه مرتبط است.
 • پوست ترکیبی : بر اساس محل قرارگیری آن، ویژگی های پوست خشک و چرب را نشان می دهد زیرا توزیع غدد چربی و عرق همگن نیست. ناحیه ای که چربی بیشتری دارد معمولاً ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) است، در حالی که پوست گونه ها طبیعی یا خشک است.
 • پوست فلس دار : تحریک مکرر  پوست در اثر عوامل محیطی مانند آفتاب، باد، خشکی یا رطوبت بیش از حد ممکن است باعث پوسته پوسته شدن پوست شود، یعنی جدا شدن پوسته های بزرگ از اپیدرم، که گاهی شبیه گرد و غبار ریز به نظر می رسد. با این حال، پوسته پوسته شدن ممکن است نتیجه برخی شرایط، مانند یک واکنش آلرژیک، عفونت قارچی یا استافیلوکوک، اختلال سیستم ایمنی یا سرطان، و درمان های سرطانی باشد. در این موارد، پوسته پوسته شدن پوست معمولاً با خارش همراه است.
 • لکه های قرمز : تعداد زیادی علل و بیماری های پوستی برای ظهور لکه های قرمز یا بثورات وجود دارد، از جمله عفونت ها، گرما، آلرژن ها، اختلالات سیستم ایمنی و داروها.
 • خال های پوستی : خال ها نقاط یا لکه های تیره ای روی پوست هستند که معمولا در دوران کودکی و نوجوانی ظاهر می شوند. آنها توسط گروه هایی از سلول های رنگدانه ایجاد می شوند. به طور کلی آنها بی ضرر هستند، اما بهتر است در صورت تغییر اندازه، شکل یا رنگ، یا در صورت بروز خارش یا خونریزی، آنها را با یک متخصص پوست بررسی کنید، زیرا ممکن است برخی از آنها سرطانی شوند.

شرایط پوستی متفاوتی وجود دارد:
” آکنه ولگاریس ” به سادگی به عنوان آکنه نیز شناخته می شود، یکی از شایع ترین اختلالات پوستی است که به اصطلاح واحدهای پیلوسباسه را تحت تاثیر قرار می دهد، که توسط فولیکول های مو (سوراخ های رشد مو از پوست) و غدد چربی (غده هایی که چربی ترشح می کنند) تشکیل می شوند. آکنه ولگاریس در مناطقی از بدن با غدد سباسه بزرگ که به هورمون‌ها پاسخ می‌دهند، مانند صورت، گردن، قفسه سینه، قسمت بالایی پشت و بازوها رخ می‌دهد و انواع مختلفی از ضایعات فعال در همان ناحیه وجود دارد.
شدت و دامنه آکنه ممکن است متفاوت باشد، از بروز دوره ای چند کومدون کوچک تا حضور مزمن گره های ملتهب متعدد که بیشتر پوست ناحیه آسیب دیده را تحت تاثیر قرار می دهد. پس از ناپدید شدن آکنه، شایع ترین عواقب آن هیپرپیگمانتاسیون و اسکار است.
آکنه در بین نوجوانان و جوانان به ویژه مردان شایع تر است، اما به این سنین محدود نمی شود. تخمین زده می شود که حدود 90-35 درصد از نوجوانان به آکنه مبتلا می شوند. معمولاً در 7 تا 12 سالگی ظاهر می شود و تا 30 سالگی ناپدید می شود. اما ممکن است مواردی وجود داشته باشد که سال ها بیشتر طول بکشد یا در سنین بزرگسالی دوباره ظاهر شود که این موارد در زنان شایع تر است.
اگرچه آکنه بیماری ای نیست که باعث ناتوانی جسمانی شود، اما تأثیر روانی آن ممکن است قابل توجه باشد و باعث شود افرادی که از آن رنج می برند دچار عزت نفس پایین، افسردگی و اضطراب شوند.
یک درمان موثر برای آکنه وجود ندارد، بنابراین گاهی اوقات ترکیبی از درمان ها توصیه می شود. از آنجایی که ضایعات آکنه حداقل هشت هفته طول می کشد تا بالغ شوند، درمان باید حداقل دو تا سه ماه قبل از تصمیم گیری در مورد موثر بودن آن ادامه یابد.
داروهای موضعی از اهمیت زیادی برخوردار هستند و به طور گسترده در درمان آکنه تجویز می شوند. مراقبت از پوست برای درمان آکنه ضروری است. برای اینکه درمان موثرتر باشد، باید برخی عادات را رعایت کرد:
 • بهداشت پوست: صورت نباید بیش از دو بار در روز با آب گرم (نه داغ) و پاک کننده ملایم صورت بدون صابون شسته شود. استفاده از حوله یا اسفنج گیاهی یا مالیدن صورت توصیه نمی شود زیرا ممکن است آکنه را بدتر کرده و به پوست آسیب برساند. جوش ها را نباید فشرده کرد زیرا ممکن است آکنه را بدتر کند و باعث تورم و زخم بر روی پوست شود یا ممکن است به عفونی شدن ضایعات کمک کند.
 • کرم های مرطوب کننده: استفاده از کرم های مرطوب کننده، خشکی پوست و در نتیجه پوسته پوسته شدن پوست را کاهش می دهد. برای کاهش احتمال مسدود شدن منافذ پوست، باید از کرم هایی استفاده کنید که برچسب هایی نشان می دهد که غیر کومدون زا هستند.
 • محافظت در برابر آفتاب: برخی از درمان‌های آکنه مانند رتینوئیدها یا داکسی سایکلین، حساسیت پوست را به نور خورشید افزایش می‌دهند، بنابراین توصیه می‌شود از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید اجتناب کنید و همیشه از فاکتور محافظتی در برابر آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید که هر دو اشعه ماوراء بنفش UVA وUVB را مسدود می‌کند.

” پسوریازیس ” یک بیماری التهابی مزمن است که پوست و ناخن ها را درگیر می کند و با تعدادی از بیماری های همراه همراه است. التهاب به صورت لکه های موضعی یا عمومی در پوست ظاهر می شود. این لکه ها می توانند قرمز (در پوست قفقازی) یا تیره (در رنگ پوست تیره تر) ، خارش دار و پوسته پوسته باشند.
پسوریازیس مزمن یک بیماری مادام العمر است. دوره‌هایی که در آن پلاک‌ها ایجاد می‌شوند، شعله‌ور شدن و دوره‌هایی که در آن پلاک‌ها از بین می‌روند، بهبودی نامیده می‌شوند. ناپدید شدن لکه ها لزوماً به این معنی نیست که پسوریازیس درمان می شود، زیرا این رفع تنها موقتی است. شعله ور شدن و بهبودی بخشی از سیر بالینی طبیعی پسوریازیس است.
التهاب ناشی از پسوریازیس می‌تواند روی ناخن‌ها (پسوریازیس ناخن) و همچنین مفاصل و تاندون‌ها (معروف به آرتریت پسوریازیس) تأثیر بگذارد. علاوه بر این، افراد مبتلا به پسوریازیس بیشتر از سایر بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی رنج می‌برند، به همین دلیل تشخیص زودهنگام و درمان مناسب این بیماری‌ها توسط پزشک برای جلوگیری از پیشرفت آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
پسوریازیس بار جسمی، عاطفی و اجتماعی زیادی ایجاد می کند و بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد. علاوه بر این، طرد اجتماعی، تبعیض و انگ تأثیر زیادی بر فرد مبتلا به پسوریازیس و خانواده‌هایش دارد. پسوریازیس ممکن است در هر سنی شروع شود، اما قبل از 10 سالگی غیر معمول است. به احتمال زیاد در سنین 15 تا 30 سالگی ظاهر می شود.
برخی از بیماری هایی که می توانند با پسوریازیس مرتبط باشند عبارتند از آرتریت پسوریاتیک، دیابت، بیماری های قلبی عروقی (مانند انفارکتوس میوکارد یا آنژین صدری)، فشار خون بالا، دیس لیپیدمی و کبد چرب. همچنین ارتباطی بین پسوریازیس و چندین بیماری خود ایمنی پیدا شده است: آلوپسی آره آتا، بیماری سلیاک، اسکلروز سیستمیک، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و ویتیلیگو.

” شوره سر ” یا پوسته های خشک و سفید پوستی که از روی یقه یا شانه های خود جدا می کنید، بی ضرر است اما ممکن است باعث خجالت و خارش شود. شوره سر واقعاً به موهای شما یا دفعات شستشوی آنها مربوط نمی شود. در عوض، این مربوط به پوست سر شماست.
سلول های پوستی که خیلی سریع رشد می کنند و می میرند مشکل هستند. علت اینکه چرا این اتفاق می افتد مشخص نیست. یک قارچ بسیار رایج به نام مالاسزیا ممکن است در ایجاد شوره سر نقش داشته باشد. این قارچ روی پوست سر اکثر بزرگسالان سالم زندگی می کند، بدون اینکه مشکلی ایجاد کند. یک نظریه این است که سیستم ایمنی فرد مبتلا به شوره سر ممکن است بیش از حد به آن قارچ واکنش نشان دهد.
شوره سر ممکن است زمانی که استرس دارید یا بیمار هستید بدتر شود. زمستان های سرد و خشک می تواند شوره سر را تحریک کند یا آن را بدتر کند. یکی از علل شایع درماتیت سبورئیک یا سبوره است. برخی از افراد مبتلا به شوره سر ممکن است درماتیت سبورئیک در نواحی دیگر بدن مانند گوش، مرکز صورت و مرکز قفسه سینه نیز داشته باشند.

” اگزما ” گروهی از شرایط است که پوست شما را ملتهب یا تحریک می کند. شایع ترین نوع آن درماتیت آتوپیک یا اگزمای آتوپیک است. برای اگزما هیچ درمانی وجود ندارد، اما بیشتر افراد می توانند علائم خود را با درمان و اجتناب از محرک ها کنترل کنند. اگزما مسری نیست، بنابراین نمی توانید آن را به فرد دیگری منتقل کنید.
مهم نیست که کدام قسمت از پوست شما تحت تاثیر قرار گرفته است، اگزما تقریبا همیشه خارش دارد. گاهی اوقات خارش قبل از بثورات پوستی شروع می شود. پوست همچنین ممکن است دچار قرمزی ، خشکی و ترک خوردگی شود.
 • در نوزادان، بثورات خارش دار می تواند منجر به حالت تراوش، پوسته پوسته شدن، به طور عمده در صورت و پوست سر شود. همچنین می تواند در بازوها، پاها، پشت و سینه آنها اتفاق بیفتد.
 • کودکان و نوجوانان معمولاً در ناحیه خم آرنج، پشت زانو، گردن یا مچ دست یا مچ پا دچار بثورات می شوند. بثورات پوسته پوسته و خشک می شوند.
 • در بزرگسالان بثورات معمولاً در صورت، پشت زانوها، مچ دست، دست‌ها یا پاها ایجاد می‌شود.احتمالاً پوست شما بسیار خشک، ضخیم یا پوسته پوسته خواهد شد. در افراد با پوست روشن، این نواحی ممکن است به رنگ قرمز شروع و سپس قهوه ای شوند. در افراد با پوست تیره‌تر، اگزما می‌تواند بر رنگدانه‌های پوست تأثیر بگذارد و ناحیه آسیب‌دیده را روشن‌تر یا تیره‌تر کند.
شما نمی توانید اگزما را از کسی بگیرید یا آن را به دیگران منتقل کنید. اگزما به این معنا نیست که پوست شما عفونی شده یا از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. برخی از افراد ممکن است تصور کنند که اگزما ممکن است مسری باشد زیرا اغلب در خانواده ها ایجاد می شود. اما اگزما می تواند از عوامل متعددی ناشی شود، از جمله سیستم ایمنی بدن، ژن ها، محیط و سایر مواردی که باعث می شود سد پوستی شما معیوب شود.با این حال، اگزما می تواند منجر به عفونت های پوستی ناشی از خاراندن یا ترک خوردن شود. این می تواند سد پوست شما را در برابر باکتری ها و سایر میکروب ها بشکند.

بعد از آکنه، ” زگیل “ شایع ترین شکایت پوستی است. از هر چهار نفر سه نفر در طول زندگی خود دچار زگیل (verruca vulgaris) می شوند. زگیل‌ها کمی مسری هستند و می‌توانید با دست زدن به آن‌ها یا تراشیدن اطراف نواحی آلوده، آن‌ها را به سایر قسمت‌های بدن خود منتقل کنید. زگیل توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود که وارد پوست شده و باعث تکثیر سریع سلول ها می شود.
کودکان و بزرگسالان جوان بیشتر مستعد ابتلا به زگیل هستند زیرا مکانیسم های دفاعی آنها ممکن است به طور کامل توسعه نیافته باشد، اما امکان ابتلا به زگیل در هر سنی وجود دارد.
در اینجا چند راه برای تشخیص زگیل های رایج وجود دارد:
 • زگیل های معمولی توده های کوچک، سخت و خشن هستند که گرد و برآمده هستند. آنها معمولا روی دست ها و انگشتان ظاهر می شوند و ممکن است به رنگ گوشت، سفید یا صورتی باشند.
 • زگیل های رشته ای نازک و نخ مانند هستند. آنها معمولا در صورت و گردن ظاهر می شوند.
 • زگیل های مسطح در گروه های تا چند صد نفری ظاهر می شوند که معمولاً روی صورت، گردن، قفسه سینه، زانوها، دست ها، مچ دست یا ساعد ظاهر می شوند. آنها کمی برآمده هستند و دارای قسمت بالایی صاف، صاف یا گرد هستند.
 • زگیل های کف پا، توده های سفت روی کف پا هستند. برخلاف میخچه یا پینه، آنها دارای نقاط سیاه و ریز هستند که رگ های خونی کوچک و لخته شده هستند.
 • زگیل های اطراف زبان خشن، نامنظم و برآمده هستند. آنها در لبه های ناخن دست و پا ظاهر می شوند و ممکن است زیر ناخن ها کشیده شوند و باعث درد و رشد نامنظم ناخن شوند.
زگیل تناسلی از زیر شاخه ی ویروس های HPV در مواردی در زنان میتواند سبب سرطان دهانه ی رحم و در مردان نیز در موارد به خصوصی سبب سرطان میشود. برای داشتن اطلاعات بیشتر و روش های مراقبتی این ویروس میتوانید به مقاله ی “همه چیز درباره ی HPV” مراجعه کنید.

” کهیر ” شیوع برجستگی ها یا جوش های قرمز کم رنگ روی پوست بوده که به طور ناگهانی ظاهر می شوند. تورمی که اغلب با کهیر همراه است آنژیوادم نامیده می شود. واکنش های آلرژیک، مواد شیمیایی موجود در برخی غذاها، نیش حشرات، نور خورشید و داروها می توانند باعث کهیر شوند. اغلب غیرممکن است که دقیقاً دلیل ایجاد کهیر را دریابید.

 

 

انواع مختلفی از کهیر وجود دارد، از جمله:
 1. کهیر حاد: اینها کهیرهایی هستند که کمتر از 6 هفته دوام می آورند. شایع ترین علل غذاها، داروها و عفونت ها هستند. نیش حشرات و بیماری ها نیز ممکن است عامل این امر باشد. رایج ترین غذاهایی که باعث کهیر می شوند آجیل، شکلات، ماهی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، توت تازه و شیر هستند. غذاهای تازه بیشتر از غذاهای پخته باعث کهیر می شوند. برخی از افزودنی های غذایی و نگهدارنده ها نیز ممکن است مقصر باشند.
 2. کهیر مزمن: اینها کهیرهایی هستند که بیش از 6 هفته دوام می آورند. تشخیص علت معمولاً سخت تر از علل ایجاد کننده کهیر حاد است. برای اکثر افراد مبتلا به کهیر مزمن، یافتن علت غیرممکن است. اما در برخی موارد، علت ممکن است بیماری تیروئید، هپاتیت، عفونت یا سرطان باشد.
کهیر مزمن می تواند اندام هایی مانند ریه ها، ماهیچه ها و دستگاه گوارش را نیز درگیر کند. علائم شامل تنگی نفس، درد عضلانی، استفراغ و اسهال است.
 • کهیر فیزیکی: این کهیرها ناشی از چیزی است که پوست را تحریک می کند؛ برای مثال سرما، گرما، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، لرزش، فشار، تعریق یا ورزش. کهیر معمولا درست در جایی که پوست تحریک شده است ایجاد می شود و به ندرت در جای دیگری ظاهر می شود. بیشتر کهیرها در عرض 1 ساعت ظاهر می شوند.
 • پوست شناسی: این یک شکل رایج کهیر فیزیکی است که در آن کهیر پس از نوازش محکم یا خاراندن پوست ایجاد می شود. این کهیرها می توانند همراه با سایر اشکال کهیر نیز ایجاد شوند.
بهترین درمان برای کهیر یافتن و حذف محرک است، اما این کار آسانی نیست. آنتی هیستامین ها معمولاً توسط پزشک برای تسکین علائم تجویز می شوند. آنتی هیستامین ها اگر طبق برنامه منظم مصرف شوند تا از ایجاد کهیر در وهله اول جلوگیری کنند بهترین کار را دارند. کهیر مزمن ممکن است با آنتی هیستامین ها یا ترکیبی از داروها درمان شود. برای کهیرهای شدید، ممکن است به تزریق اپی نفرین یا داروی کورتیزون نیاز داشته باشید.

ویروس های هرپس سیمپلکس که بیشتر به عنوان ” تبخال ” شناخته می شود به دو نوع تقسیم می شوند:
هرپس نوع 1 (HSV-1 یا تبخال دهان) و تبخال نوع 2 (HSV-2 یا تبخال تناسلی). به طور معمول، تبخال نوع 1 باعث ایجاد زخم در اطراف دهان و لب ها می شود (که گاهی اوقات تاول های تب یا زخم های سرد نامیده می شوند). HSV-1 می تواند باعث تبخال تناسلی شود، اما بیشتر موارد تبخال تناسلی ناشی از تبخال نوع 2 است. در HSV-2، فرد مبتلا ممکن است زخم هایی در اطراف دستگاه تناسلی یا راست روده داشته باشد. اگرچه زخم های HSV-2 ممکن است در مکان های دیگر ایجاد شوند، اما این زخم ها معمولا در زیر کمر دیده می شوند.
هرپس سیمپلکس نوع 1 که از طریق ترشحات دهان یا زخم های روی پوست منتقل می شود، می تواند از طریق بوسیدن یا اشتراک اشیایی مانند مسواک یا ظروف غذا خوردن سرایت کند.
به طور کلی، یک فرد تنها می تواند به عفونت تبخال نوع 2 در هنگام تماس جنسی با فردی مبتلا به عفونت HSV-2 تناسلی مبتلا شود. مهم است بدانید که هر دو HSV-1 و HSV-2 می توانند حتی اگر زخم وجود نداشته باشند، پخش شوند.
اگر پزشک از تشخیص چشمی زگیل مطمئن نباشد، هرپس سیمپلکس را می‌توان با آزمایش‌های آزمایشگاهی، از جمله آزمایش‌های DNA – یا PCR – و کشت ویروس تشخیص داد.
زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی باید با پزشک خود مشورت کنند، زیرا تبخال تناسلی می تواند در حین زایمان به نوزاد منتقل شود.
اگرچه هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، اما درمان ها می توانند علائم را تسکین دهند. دارو می تواند درد ناشی از شیوع بیماری را کاهش دهد و زمان بهبودی را کوتاه کند. آنها همچنین می توانند تعداد کل شیوع را کاهش دهند.

” سلولیت ” یک عفونت شایع پوست و بافت های نرم زیرین است. زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری وارد شکافی در پوست شده و پخش شود. نتیجه عفونت است که ممکن است باعث تورم، قرمزی، درد یا گرما شود.
مواردی که باعث سلولیت می شوند عبارتند از:
 • آسیب هایی که پوست را پاره می کنند.
 • عفونت های بعد از جراحی
 • بیماری های پوستی طولانی مدت مانند اگزما یا پسوریازیس
 • اجسام خارجی در پوست
 • عفونت های استخوانی زیر پوست (مثال یک زخم باز و طولانی مدت است که به اندازه کافی عمیق است که استخوان را در معرض باکتری قرار دهد.)
سلولیت در موارد زیر خطرناک خواهد بود:
 • ضربه به پوست
 • دیابت
 • مشکلات گردش خون، مانند جریان نداشتن خون کافی به بازوها و پاها، زهکشی ضعیف وریدها یا سیستم لنفاوی، یا وریدهای واریسی – رگهای پیچ خورده و بزرگ در نزدیکی سطح پوست
 • بیماری های کبدی مانند هپاتیت مزمن یا سیروز
 • اختلالات پوستی مانند اگزما، پسوریازیس یا بیماری های عفونی که باعث زخم می شوند، مانند آبله مرغان

” آبسه پوستی ” یک توده حساس است که عموماً توسط یک ناحیه رنگی از صورتی تا قرمز تیره احاطه شده است. آبسه اغلب با لمس آسان است. اکثریت قریب به اتفاق آنها در اثر عفونت ایجاد می شوند. داخل آنها پر از چرک، باکتری و زباله است.
آبسه دردناک و گرم در لمس، می تواند در هر جایی از بدن شما ظاهر شود. شایع ترین نقاط روی پوست در زیر بغل شما (زیر بغل)، نواحی اطراف مقعد و واژن (آبسه غده بارتولین)، پایه ستون فقرات (آبسه پیلونیدال)، اطراف دندان (آبسه دندان) و در کشاله ران شما. التهاب اطراف فولیکول مو همچنین می تواند منجر به تشکیل آبسه شود که به آن جوش (furuncle) می گویند.
برخلاف سایر عفونت ها، آنتی بیوتیک ها به تنهایی معمولا آبسه را درمان نمی کنند. به طور کلی آبسه باید باز شود و تخلیه شود تا بهبود یابد. گاهی اوقات تخلیه به خودی خود رخ می دهد، اما به طور کلی باید با کمک یک کمپرس گرم یا توسط پزشک در روشی به نام برش و درناژ (I&D) باز شود.
افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر به برخی از آبسه ها مبتلا می شوند. کسانی که هر یک از موارد زیر را دارند، همگی در معرض خطر ابتلا به آبسه های شدیدتر هستند، به این دلیل است که بدن توانایی کاهش عفونت ها را دارد :  استروئید درمانی مزمن، شیمی درمانی، دیابت، سرطان، ایدز، بیماری سلول داسی‌شکل، اختلالات عروق محیطی، بیماری کرون، کولیت زخمی، سوختگی شدید، ترومای شدید، الکلیسم یا سوء مصرف مواد IV، چاقی.

 

تیم بایا دارو از همراهی شما در مطالعه ی این مقاله کمال تشکر را دارد.

 


منابع:

Picture of the Skin

Skin conditions

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *