مراقبت از پوست

معرفی و روتین مراقبت از پوست معمولی

پوست “معمولی یا نرمال” چیست؟
پوست اگر بیش از حد چرب یا خشک نباشد و با هیچ گونه نگرانی یا شرایط پوستی مداوم مواجه نباشد، به طور کلی به عنوان ” طبیعی یا معمولی ” طبقه بندی می شود. این نوع پوست سالم متعادل دارای سطوح یکنواختی از رطوبت و هیدراتاسیون، بافت یکنواخت و بدون مشکل آشکار است. همانطور که گفته شد، پوست معمولی می تواند تغییرات جزئی در چربی و خشکی – و حتی گاه به گاه – هنگامی که در معرض عوامل استرس زای محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش و آلودگی قرار می گیرد، تجربه کند.
پوست معمولی ممکن است مشکلات آشکاری نداشته باشد، اما همچنان برای سالم ماندن و جوان ماندن نیاز به مراقبت مناسب دارد. بزرگترین اشتباهی که می توانید با پوست معمولی انجام دهید این است که تعادل بین سطح چربی و آب را به هم بزنید. برای حفظ این تعادل ظریف، باید از مواد خشن و مرطوب کننده های سنگین دوری کنید. زمانی که صحبت از لایه برداری به میان می آید، حداکثر ۲ تا ۳ بار در هفته پوست را مجدداً لایه برداری کنید.

موارد زیر از ویژگی های پوست نرمال می باشند:
  • تولید متعادل چربی:
به دلیل تعادل سالم چربی و آب، پوست معمولی احساس یکنواختی و تعادل می کند. به سادگی می تواند کار خود را انجام دهد؛ یک مانع، حذف کننده، احیا کننده و جاذب باشد.
  • منافذ به سختی قابل مشاهده:
منافذ شما به وضوح بزرگ نیستند (که نشانه ای از پوست چرب است) و در واقع آنها به سختی قابل مشاهده هستند.
  • پاکسازی بدون دردسر:
چه از یک شوینده کف کننده، یک مومیایی کننده یا حتی یک پاک کننده روغنی استفاده کنید، پوست شما همیشه تمیز و آرام است. به طور کلی، پوست سالم شما سفت، خشک و حساس نیست.
  • جوش ها جزئی اند:
به ندرت جوش‌ها را تجربه می‌کنید. اگر پوست شما دچار آکنه و جوش  می شود، معمولاً می توانید آن را به بی توجهی به روال مراقبت از پوست خود، فراموش کردن پاک کردن آرایش و ضد آفتاب یا نوسانات هورمونی (مانند عادت ماهانه) نسبت دهید.
  • حداقل حساسیت:
شما به محصولات یا مواد جدید مراقبت از پوست واکنش نشان نمی دهید. رنگ پوست شما یکدست و صاف است.

اکنون که متوجه شدید که نوع پوست شما یک نوع پوست معمولی است، به نحوه روتین مراقبت از پوست صورت می پردازیم. مراقبت از پوست معمولی یک رویکرد سه جانبه دارد: مشکلات فوری را درمان کنید، سلامت پوست خود را حفظ کنید و از پوست خود در برابر آسیب های بعدی محافظت کنید.
با پوست خود مطابق نیازهای آن لحظه رفتار کنید. برای مقابله با خشکی یا چربی متناوب و همچنین هدف قرار دادن لکه های تیره یا لکه های عجیب و غریب، می توانید تغییرات جزئی در روال مراقبت از پوست خود ایجاد کنید. احساس خشکی می کنید؟ مرطوب کننده سبک خود را با فرمول غنی تر عوض کنید. لکه در حال ظهور؟ یک درمان لکه بینی را به برنامه شبانه خود اضافه کنید. محصولاتی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی آنها را در روال مراقبت از پوست خود بگنجانید تا بتوانید این تصمیمات سریع در زمان بازی را بگیرید.
کلید حفظ سلامت پوست محافظت از آن در برابر عوامل استرس زای محیطی خشک است. اشعه ماوراء بنفش، تابش نور آبی و آلودگی، پوست را در معرض رادیکال های آزاد قرار می دهد – مولکول های ناپایدار و بسیار واکنش پذیر که به سلول های سالم آسیب می رسانند. با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض تجمعی منجر به پیری زودرس پوست و ایجاد خطوط ریز، چین و چروک و لکه های تیره می شود. شما می توانید با به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تنظیم عادات سبک زندگی و افزودن SPF و محصولات غنی از آنتی اکسیدان به روتین مراقبت از پوست، از پوست خود محافظت کنید.

یک روتین مراقبتی ساده که شامل پاک کننده، مرطوب کننده و ضد آفتاب SPF دار است، موارد ضروری را پوشش می دهد. محصولات سرم و لایه بردار می توانند پشتیبانی بیشتری برای روشن کنندگی، آبرسانی و مغذی بودن داشته باشد.
روتین مراقبت از پوست معمولی:
  • پاک کننده
برای پوست‌های معمولی، انتخاب یک پاک‌کننده بیشتر با اولویت انجام می‌شود، زیرا یک نوع پوست معمولی می‌تواند با ژل، کرم یا روغن پاک‌کننده خوب عمل کند.
محلول پاک کننده آرایش (میسلار واتر) پوست نرمال تا خشک اسکین وان ” پوست را از هر گونه آلودگی، پاکسازی کرده و در جهت حذف مواد آرایشی از روی صورت نیز کاربرد دارد.
  • تونر
پاکسازی و تونینگ مانند شامپو و نرم کننده با هم کار می کنند: تونینگ فرآیند پاکسازی را با تامین هیدراتاسیون، رطوبت و مواد مغذی ضروری برای حفظ سلامت پوست شما تا حد امکان تکمیل می کند.
تونر پاک کننده و مرطوب کننده گلاب دیپ سنس ” پوست را همچون گل رز شاداب و لطیف کرده و حاوی رایحه ای دلنشین و مطبوع نیز می باشد.

 

 

  • لایه برداری
همه انواع پوست دارای چرخه پوستی هستند و حذف سلول های مرده از روی پوست، به جذب چربی و سلول سازی مجدد پوست کمک می کند و سبب شده تا ظاهری درخشان و شاداب داشته باشید. اسید سالیسیلیک موجود در کرم های لایه بردار به آرامی لایه برداری می کند و ناخالصی ها را از بین می برد تا ظاهر پوست شما را روشن کند و ظاهر منافذ را کاهش دهد. با پوست معمولی، برای حفظ تعادل بین سطح چربی و آب، لایه‌بردارها را فقط دو بار در هفته باید استفاده کرد.

 

اسکراب های صورت حاوی مواد دانه دار ممکن است کمی بیش از حد زبر روی پوست باشد. شاید بهتر باشد از یک لایه بردار شیمیایی استفاده کنید.
  • مرطوب کننده
همه انواع پوست برای نرمی ، لطافت و محافظت نیاز به رطوبت دارند. مرطوب کننده از سد چربی طبیعی پوست حمایت می کند و به آن کمک می کند تا آب را بهتر حفظ  کند و محرک های خارجی و عوامل استرس زا را دفع کند. این محصولات نیز بر اساس نوع پوست میتوانند میزان چربی بیشتری داشته و یا بدون چربی باشند.
برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست و حفظ سلامت پوست، مهم است که هر روز از کرم ضد آفتاب یا مرطوب کننده SPF دار استفاده کنید. (ترجیحاً کرمی که فاکتور SPF آن حداقل 30 باشد.) مناسب ترین محصول، یک مرطوب کننده سبک وزن است که برای بهبود ظاهر پوست در معرض استرس نور آبی و آلودگی فرموله شده است.
تیم بایادارو از همراهی شما در مطالعه ی این مقاله کمال تشکر را دارد.

منابع:

The Ultimate Skin Care Routine for Normal Skin

Normal Skin: The Ultimate Guide & Skin Care Routine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *