سلامتی با مکمل های غذایی

بهبود عملکرد مغز و اعصاب

مغز، اعصاب و نخاع بخشی از سیستم عصبی را تشکیل می دهند. سلول های عصبی و مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی به بخش های مختلف بدن کمک می کنند تا ارتباط برقرار کنند. 

مغز آنچه را که فکر می کنید و احساس می کنید، نحوه یادگیری و به خاطر سپردن و نحوه حرکت و صحبت کردن را کنترل می کند. اما همچنین چیزهایی را که کمتر از آنها آگاه هستید را نیز کنترل می کند؛ مانند ضربان قلب و هضم غذا.

مغز را به عنوان یک کامپیوتر مرکزی در نظر بگیرید که تمام عملکردهای بدن را کنترل می کند. بقیه سیستم عصبی مانند شبکه ای است که پیام ها را از مغز به قسمت های مختلف بدن به عقب و جلو می فرستد. این کار را از طریق طناب نخاعی انجام می دهد، که از مغز به سمت پایین از پشت عبور می کند. این شامل اعصاب نخ مانند است که به هر اندام و قسمت بدن منشعب می شود.
وقتی پیامی از هر جای بدن به مغز می رسد، مغز به بدن می گوید که چگونه واکنش نشان دهد. به عنوان مثال، اگر یک اجاق گاز داغ را لمس کنید، اعصاب پوست شما پیام درد را به مغز شما ارسال می کند. سپس مغز پیامی را ارسال می کند که به ماهیچه های دست شما می گوید که کنار بکشند. خوشبختانه، این مسابقه عصبی در یک لحظه اتفاق می افتد.

 

 

اجزای سیستم عصبی چیست؟ سیستم عصبی از سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی محیطی تشکیل شده است:

 • مغز و نخاع سیستم عصبی مرکزی هستند.
 • اعصابی که از کل بدن عبور می کنند، سیستم عصبی محیطی را تشکیل می دهند.
تومورها، تشنج ها، سردردها و اختلالات مغزی می توانند بر مغز تأثیر بگذارند.

مغز انسان بالغ به‌طور میانگین وزنی بین ۱٫۲ تا ۱٫۴ کیلوگرم دارد که در حدود ۲ درصد از وزن کل بدن است. اگرچه چین ها و شیارهای زیادی دارد. اینها سطح اضافی مورد نیاز برای ذخیره اطلاعات مهم بدن را به آن می دهد.
طناب نخاعی یک بسته نرم افزاری طولانی از بافت عصبی، از قسمت تحتانی مغز تا ستون فقرات گسترش می یابد. در طول مسیر، اعصاب به کل بدن منشعب می شوند.
مغز و نخاع توسط استخوان محافظت می شوند: مغز توسط استخوان های جمجمه، و نخاع توسط مجموعه ای از استخوان های حلقه ای شکل به نام مهره ها. آنها هر دو توسط لایه هایی از غشاء به نام مننژ و مایع خاصی به نام مایع مغزی نخاعی محافظت می شوند. این مایع به محافظت از بافت عصبی، سالم نگه داشتن آن و حذف مواد زائد کمک می کند.

سیستم عصبی چگونه کار می کند؟

عملکرد اساسی سیستم عصبی تا حد زیادی به سلول های کوچکی به نام نورون ها بستگی دارد. مغز میلیاردها نفر از آنها را دارد و آنها مشاغل تخصصی زیادی دارند. به عنوان مثال، نورون های حسی اطلاعات را از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست به مغز می فرستند. نورون های حرکتی پیام ها را از مغز به بقیه بدن منتقل می کنند. همه نورون ها اطلاعات را از طریق یک فرآیند پیچیده الکتروشیمیایی به یکدیگر منتقل می کنند و ارتباطاتی ایجاد می کنند که بر نحوه تفکر، یادگیری، حرکت و رفتار شما تأثیر می گذارد.
همانطور که رشد می کنید و یاد می گیرید، پیام ها بارها و بارها از یک نورون به نورون دیگر منتقل می شوند و ارتباطات یا مسیرهایی را در مغز ایجاد می کنند. به همین دلیل است که وقتی کسی برای اولین بار آن را یاد می‌گیرد، رانندگی تمرکز زیادی می‌گیرد، اما بعداً طبیعت دوم است: مسیر ایجاد شد.
بخشی از سیستم عصبی محیطی به نام سیستم عصبی خودمختار بسیاری از فرآیندهای بدن را کنترل می کند که تقریباً هرگز نیازی به فکر کردن در مورد آنها ندارید، مانند تنفس، هضم، عرق کردن و لرز.

حواس ما شامل موارد زیر میشود:

بینایی: احتمالاً بیش از هر حس دیگری درباره جهان به ما می گوید. نوری که وارد چشم می شود تصویری وارونه روی شبکیه ایجاد می کند. شبکیه نور را به سیگنال های عصبی برای مغز تبدیل می کند. سپس مغز تصویر را به سمت راست می چرخاند و آنچه را که می بینید به شما می گوید.
شنوایی: هر صدایی که می شنوید نتیجه امواج صوتی است که وارد گوش شما شده و پرده گوش شما را به لرزه در می آورد. سپس این ارتعاشات در امتداد استخوان های ریز گوش میانی حرکت کرده و به سیگنال های عصبی تبدیل می شوند. سپس قشر این سیگنال ها را پردازش می کند و آنچه می شنوید به شما می گوید.

 

چشایی: زبان شامل گروه های کوچکی از سلول های حسی به نام جوانه های چشایی است که به مواد شیمیایی موجود در غذاها واکنش نشان می دهند. جوانه های چشایی به شیرین، ترش، شور، تلخ و شور واکنش نشان می دهند. جوانه های چشایی پیام هایی را به نواحی در قشر مسئول پردازش طعم می فرستند.
بویایی:سلول های بویایی در غشاهای مخاطی پوشاننده هر سوراخ بینی به مواد شیمیایی که تنفس می کنید واکنش نشان می دهند و پیام هایی را از طریق اعصاب خاصی به مغز می فرستند.
لامسه: پوست حاوی میلیون‌ها گیرنده حسی است که اطلاعات مربوط به لمس، فشار، دما و درد را جمع‌آوری کرده و برای پردازش و واکنش به مغز می‌فرستد.

حال که اطلاعات نسبی از مغز و سیستم عصبی داریم ، برای کمک به حفظ سلامت این مجموعه، نکات زیر را دنبال کنید.

ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را از طریق غذایی که می خورید دریافت کنید.

گاهی اوقات درد عصبی ناشی از یک رژیم غذایی ناسالم است که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی کلیدی کافی برای سلامت مغز و اعصاب نیست. غذاهایی که برای مغز شما مفید هستند می توانند به سالم نگه داشتن این اندام حیاتی کمک کنند و می توانند توانایی شما را برای انجام کارهای ذهنی خاص مانند حافظه و تمرکز بهبود بخشند. خوردن غذاهای خاص می تواند به شما کمک کند تا مغز خود را در بهترین حالت کار نگه دارید.
 • ماهی چرب منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است که یکی از اجزای سازنده اصلی مغز است. امگا 3 در تقویت حافظه و بهبود خلق و خوی نقش دارد و همچنین از مغز شما در برابر زوال شناختی محافظت می کند.

 • قهوه می تواند به تقویت هوشیاری و خلق و خو کمک کند. همچنین ممکن است به دلیل محتوای کافئین و آنتی اکسیدان های موجود در آن از آلزایمر محافظت کند.

 • زغال اخته سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است پیری مغز را به تاخیر بیندازد و حافظه را بهبود بخشد.

 • زردچوبه و ترکیب فعال آن کورکومین دارای فواید ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است که به مغز کمک می کند. در تحقیقات، علائم افسردگی و بیماری آلزایمر را کاهش داده است.

 • بروکلی حاوی تعدادی ترکیبات است که دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی هستند، از جمله ویتامین K.

 • تخم کدو تنبل سرشار از ریزمغذی‌هایی است که برای عملکرد مغز مهم هستند، از جمله مس، آهن، منیزیم و روی.

 • فلاونوئیدهای موجود در شکلات ممکن است به محافظت از مغز کمک کند. مطالعات نشان داده اند که خوردن شکلات، به ویژه شکلات تلخ، می تواند حافظه و خلق و خو را تقویت کند.

 • آجیل حاوی مجموعه ای از مواد مغذی تقویت کننده مغز از جمله ویتامین E، چربی های سالم و ترکیبات گیاهی است.

 • پرتقال و سایر غذاهایی که سرشار از ویتامین C هستند می توانند به محافظت از مغز در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک کنند.

 • تخم مرغ منبع غنی از چندین ویتامین B و کولین است که برای تنظیم خلق و خو و ارتقای عملکرد و رشد مناسب مغز مهم هستند.

 • چای سبز یک نوشیدنی عالی برای حمایت از مغز شماست. کافئین موجود در آن هوشیاری را افزایش می دهد، آنتی اکسیدان های آن از مغز محافظت می کنند و ال تیانین به شما کمک می کند تا آرام شوید.


مدت کوتاهی را در فضای آزاد و زیر نور خورشید بگذرانید.

آفتاب گرفتن کافی با تحریک تولید ویتامین D به سیستم عصبی شما کمک می کند. محصولات لبنی و ماهی هایی مانند سالمون و ماهی تن نیز منابع عالی ویتامین D هستند. مطالعات اخیر نشان می دهد که سطوح پایین ویتامین D در افراد مسن ممکن است خطر سکته مغزی را افزایش دهد.

 

 


ورزش کنید.

ورزش، مشابه مصرف غذاهای سالم، اثرات شفابخش مغز را افزایش می‌دهد، مانند کمک به معکوس کردن زوال ذهنی مرتبط با افزایش سن و ارائه مزایای زیربنایی استراتژی‌های توانبخشی پس از آسیب‌های مغزی و آسیب‌های نخاعی، به ویژه زمانی که همراه با یک رژیم غذایی سالم اجرا شود.

 

 

علاوه بر این ورزش به شما کمک می کند تا پس از آسیب مغزی بهبود پیدا کنید. از ساختار سیناپس ها در مغز شما پشتیبانی می کند، جایی که تمام فعالیت های مهم مغز شروع می شود. تحقیقات نشان می دهد که ورزش ممکن است به دفع اختلالات روانی کمک کند.

به عنوان سخن پایانی باید بدانیم که علاوه بر مسایل ژنتیكی، برخورداری از مغز سالم و قدرت تفكر تا پایان عمر، به ترك عادت های غلط مرتبط است. كنترل ژن بر عهده ما نیست؛ ولی می‌توان با رعایت راهکار هایی که در متن بالا گفته شد، سلامت مغز را كنترل كرد.

 


تیم بایادارو از همراهی شما در مطالعه ی این مقاله کمال تشکر را دارد.

 


منابع:

Brain and Nervous System

?What Can You Do to Support Nerve Health

 11 Best Foods to Boost Your Brain and Memory

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *