مراقبت از مو

مو و روش های مراقبت از آن

وارد شدن به یک روال مراقبت از مو درست مانند شروع مراقبت از پوست است. وقتی شیوه ای را پیدا کردید که برای شما کار می کند، به ندرت امکان آسیب و نارضایتی خواهید شد. اما روند یافتن این روال می تواند کمی دلهره آور به نظر برسد، به خصوص زمانی که گزینه های متعددی برای افراد با همان نوع مو وجود دارد. قبل از هر چیزی باید با ساختار مو آشنا شد.

هر مو دارای ساقه و ریشه است. ساقه قسمت قابل مشاهده مو است که از پوست خارج می شود. ریشه مو در پوست است و تا لایه های عمیق تر پوست گسترش می یابد. اطراف آن توسط فولیکول مو (غلافی از پوست و بافت همبند) که به غده چربی نیز متصل است، احاطه شده است.
هر فولیکول مو به یک عضله کوچک (آرکتور پیلی) متصل است که می تواند موها را بلند کند. بسیاری از اعصاب نیز به فولیکول مو ختم می شوند. این اعصاب حرکت مو را حس می کنند و حتی به کوچکترین ریزش مو حساس هستند. در پایه مو، ریشه مو به یک پیاز موی گرد تبدیل می شود. پاپیلای مو، که خون را به ریشه مو می رساند، در قسمت پایینی پیاز مو قرار دارد. سلول های موی جدید به طور مداوم در پیاز مو، نزدیک به پاپیلا ساخته می شوند.
سلول های جدید به طور مداوم در پیاز مو تشکیل می شوند. این سلول ها به هم می چسبند و سخت می شوند. تار کامل مو از این گروه از سلول های موی سخت شده ایجاد می شود. از آنجایی که سلول‌های سخت‌شده جدید همچنان از زیر به مو متصل می‌شوند، به تدریج از پوست به بیرون رانده می‌شوند. به این ترتیب، یک تار مو روی سر شما با سرعتی در حدود 1 سانتی متر در ماه رشد می کند. موهای صورت و به خصوص مژه ها، ابروها و موهای بدن با سرعت کمتری رشد می کنند.

صاف یا مجعد بودن آن به شکل مقطع مو بستگی دارد. موهای گرد مستقیماً از پوست رشد می کنند. هرچه سطح مقطع بیضی شکل تر باشد، موها فرفری تر خواهند بود.
رنگ مو بر اساس میزان ملانین موجود در سلول های سفت شده مشخص می شود. این می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد و در طول زندگی تغییر می کند. مقدار ملانین معمولاً با افزایش سن افراد کاهش می‌یابد و هوای بیشتری در داخل مو محبوس می‌شود – سپس رنگ خود را از دست داده و سفید می‌شود. بسته به رنگ موی اصلی شخص و تعداد موهای سفیدی که رشد می کنند، موهای سر او خاکستری یا سفید می شود.
تا زمانی که سلول‌های موی جدید در پیاز مو به رشد خود ادامه دهند، مو به رشد طولانی‌تری ادامه می‌دهد. بسته به اینکه موها در کجای بدن رشد می‌کنند، فاز رشد طولانی‌تر یا کوتاه‌تر طول می‌کشد: به عنوان مثال، مرحله رشد مو روی سر شما می‌تواند چندین سال طول بکشد، بنابراین اگر شما موهای خود را کوتاه نکنید می‌تواند به بیش از یک متر برسد. مرحله رشد به خصوص برای مژه ها، ابروها، موهای بینی و موهای گوش کوتاه است. این موها فقط برای حدود 100 تا 150 روز رشد می کنند، بنابراین نمی توانند آنقدر بلند شوند.
در پایان مرحله رشد، ریشه مو از پاپیلا جدا می شود. سپس یک مرحله انتقالی شروع می شود که حدود دو تا چهار هفته طول می کشد. هنگامی که مو به طور کامل از پاپیلا جدا شد، جریان خون در مرحله استراحت نهایی، قطع می‌شود. موها به تدریج از پوست خارج شده و در نهایت می ریزند. مرحله استراحت می تواند چندین ماه طول بکشد.
سپس سلول‌های موی جدید در پایه فولیکول «خالی» مو شروع به تکثیر می‌کنند تا موی جدید تشکیل شود و مرحله رشد چرخه رشد مو دوباره شروع می‌شود.

” علل ریزش مو “
از آنجایی که موها همچنان وارد فاز استراحت می شوند و سپس می ریزند، ما دائماً در حال ریزش مو هستیم. یک فرد بالغ سالم ممکن است روزانه 70 تا 100 تار موی سر خود را از دست بدهد. اما از آنجایی که موهای جدید همیشه در حال رشد هستند و جایگزین آنها می شوند، این ریزش موی طبیعی قابل توجه نیست.
اگر ریشه های مو در مرحله رشد آسیب ببینند یا اگر تعداد زیادی مو به طور همزمان وارد فاز استراحت شوند، سرعت ریزش مو ممکن است به میزان قابل توجهی افزایش یابد. اگر موی جدیدی رشد نکند و جایگزین مو شود، آن قسمت از پوست طاس می شود. این نوع ریزش مو به عنوان آلوپسی شناخته می شود – صرف نظر از اینکه نقطه طاس چقدر بزرگ است یا اینکه روی پوست سر یا موهای بدن تأثیر می گذارد. در برخی از انواع آلوپسی، موها ممکن است دوباره رشد کنند. اما طاسی همچنین می تواند دائمی باشد – یک مثال معمولی ریزش موی تدریجی در مردان است (ریزش مو با الگوی مردانه).

 


روتین مراقب از موها در نهایت به چند عامل بستگی دارد؛ از حس موهای شما گرفته تا مدل‌هایی که  ترجیح می‌دهید، همه این فاکتورها، روتینی را که در نهایت انتخاب می‌کنید تغییر می‌دهند.
انواع مو معمولاً ظریف، ضخیم یا درشت هستند و در یکی از چهار دسته قرار می گیرند:
 • صاف
 • موج دار
 • فرفری
 • گره خورده
هر کدام جنبه های مثبت و منفی خود را دارند. به عنوان مثال، موهای صاف معمولاً سریعتر از موهای مجعد چرب به نظر می رسند زیرا روغن به سرعت در ساقه مو راه می یابد.
اگر موهای شما با رنگ، سفید کننده یا مواد شیمیایی تماس پیدا کرده است، ممکن است مجبور باشید در مورد روتین خود بیشتر فکر کنید.
به افرادی که موهای رنگ شده دارند توصیه می شود برای جلوگیری از محو شدن زودهنگام رنگ و خشکی آن، هر روز آن را نشویید.و موهای سفید شده ممکن است به مقداری تغذیه اضافی نیاز داشته باشند منبع مورد اعتماد به شکل نرم کننده یا ماسک مو.

چگونه می خواهید موهای خود را به صورت روزانه پیرایش کنید؟ آیا دوست دارید موهایتان را صاف کنید؟ آنها فر کنید؟ و یا بطور طبیعی رهایشان کنید؟ این نکته دیگری است که باید در نظر بگیرید، به خصوص اگر از طرفداران استفاده از ابزارهای حرارتی آسیب رسان هستید.

 

 

طبیعی است که حداقل یکی از ویژگی های موهایتان را مشکل‌ساز ببینید، خواه موخوره، پوسته پوسته شدن پوست سر، یا تارهای خشک و آسیب‌دیده. دانستن اینکه مشکل چیست، نیمی از کار است. بقیه شامل یافتن بهترین راه حل است. اگرچه نوع مو و نگرانی های شما از برخی جهات روال مراقبت از موهای شما را تغییر می دهد، چند مرحله اساسی وجود دارد که هر فردی می تواند از آنها بهره مند شود.

 • پاکسازی موها
پاکسازی، تعادلی بین از بین بردن مواردی مانند پوست مرده و باقیمانده محصول است، بدون اینکه روغن طبیعی مو را از بین ببرد.
بدون شستشوی خوب، سبوم انباشته می شود و چربی ناخواسته باقی می گذارد. پس اگر این چربی حذف نشود، پوست کف سر مرده در نظر گرفته میشود . پوست هر 28 روز یک‌بار خود را تجدید می‌کند، و اگر مو تمیز نباشد، این امر ممکن است قابل توجه باشد.
انواع شامپوها متناسب با جنس موها در بازار عرضه شده است. از بهترین محصولاتی که برای هر کدام از تایپ مو در بین استفاده کنندگان مطرح است می توان به ” شامپو تقویت کننده موهای چرب حاوی بیوتین و کلاژن ژاک آندرل ” مناسب موهای چرب ، ” شامپو تقویت کننده و ضد ریزش موهای نرمال تا خشک لایسل ” مناسب موهای نرمال و ” شامپو مخصوص موهای خشک اریکه ” مناسب موهای دهیدراته و خشک اشاره کرد.

 • نرم کننده
نرم کننده ها فواید بی شماری دارند. یکی از اصلی ترین خواص آنها مرطوب کنندگی است، اما موارد دیگر شامل  کاهش گره زدگی، موخوره و افزایش درخشندگی  است.
ماده اصلی یک نرم کننده، سورفکتانت کاتیونی نامیده می شود. وقتی مو خیس است، به آن می‌چسبد و تارها را می‌پوشاند تا رطوبتی که ممکن است شامپو از بین برده باشد، دوباره پر شود.

 • مرطوب کردن موها
برای افزودن آبرسانی بیشتر به مو، ممکن است بخواهید فرآیندی دو مرحله ای به نام مرطوب کردن و آب بندی مو را آغاز کنید.این می تواند به ویژه برای موهای پیچ خورده یا گره خورده که تمایل به خشکی دارند مفید باشد. هدف این است که با استفاده از یک محصول مو را هیدراته و کاملا مرطوب نگهدارید.

 • گره زدایی
گره‌زدایی برای جلوگیری از شکستگی موها و آسان‌تر کردن زندگی شما ضروری است. اما برای جلوگیری از کندن اشتباهی موها بر اثر وارد کردن فشار و کشیدن مو ، باید از ابزار مناسبی مانند شانه دندانه پهن استفاده کنید. بسته به نوع موهایتان، ممکن است نیاز داشته باشید هر روز یا  کمتر موهایتان را گره زدایی کنید.

 • درمان نقطه ای
درمان نقطه ای مو به سادگی به این معناست که ناحیه خاصی را که شما را آزار می‌دهد انتخاب کنید و کاری برای رفع آن مشکل انجام دهید. برای مثال، از وز شدن موهایتان خسته شده اید، بنابراین یک درمان پروتئینی را امتحان می کنید. یا متوجه شده اید که پوست سر شما بیش از حد خشک می شود، بنابراین از یک محصول مغذی و رطوبت رسان طراحی شده برای آن ناحیه استفاده می کنید.
محصولات و ابزار مورد استفاده در هر مرحله بسیار متفاوت است؛ اگرچه اکثر مردم از نظر فرهنگی و منطقه ای به هر کدام از مراحل بالا پایبند هستند، اما هیچ محصول یا ابزار مشخصی وجود ندارد که شما نیاز به رعایت حتمی آن داشته باشید.در عوض، باید آزمایش کنید تا مواردی را پیدا کنید که برای شما مفید هستند.

 • پاکسازی و حالت دهندگی
 1. شامپو شفاف کننده : یک شامپو با کارایی موثر و فرمولاسیون پاک کنندگی قوی و عمیق موها برای از بین بردن تمام آلودگی ها بطور کامل از روی موها می باشد. استفاده از آن را به یک بار در ماه محدود کنید، زیرا می توانند روغن های طبیعی را از نیز بین ببرند.
 2. شامپو روزانه : این شامپو که برای شستشوی روزانه استفاده می شود، ممکن است که موهای شما نیاز به شستشوی روزانه نداشته باشد، اما هر زمان که احساس می کنید نیاز به پاکسازی موها دارید، استفاده از این نوع شامپوها پیشنهاد می شود.
 3. نرم کننده روزانه : احتمالاً نرم‌کننده‌ای که بیشتر استفاده میکنید همانی است که بعد از چند دقیقه آبکشی می‌شود. بهتر است آن را در قسمت میانی و انتهایی مو اعمال کنید، زیرا استفاده از آن بر ریشه می تواند باعث ایجاد ظاهری چرب در پوست سر شود. یکی از بهترین محصولات در این زمینه ” لوسیون نرم کننده مو RL پریم ” می باشد.
 4. نرم کننده بدون آبکشی : این نوع نرم کننده را بر روی قسمت میانی و انتهایی مو اعمال کرده اما آن را آبکشی نمی کنید. این عمل باعث افزایش سطح تغذیه می شود.
 5. نرم کننده عمیق : برای آبرسانی بیشتر، یک نرم کننده عمیق را امتحان کنید. این نرم کننده ها  برای موهایی که مستعد خشکی هستند عالی بوده و به گونه ای طراحی شده اند که برای مدت طولانی تری روی مو باقی بمانند.


 • مرطوب کنندگی و آب رسانی به موها
 1. لوسیون مو : هنگامی که مو تمیز و نرم شد، یک کرم بر پایه ی لوسیون می تواند محافظت کنندگی بیشتری در برابر شکستگی و خشکی مو برقرار کرده و همچنین سبب شود تا موها سبک و نرم تر بمانند.
 2. روغن تراپی : وقتی صحبت از روغن می شود ، راه طولانی در پیش خواهد بود. استفاده از روغن طبیعی ، رطوبت موها را تامین و تارهایش را تقویت می کند.

 


 • گره زدایی
 1. شانه : موهای خیس هنگام برس زدن راحت‌تر می‌شکنند، اگرچه در مورد موهای دارای بافت یا فرهای محکم این عمل صدق نمی‌کند. یک شانه دندانه پهن می تواند کمتر آسیب رسان باشد.
 2. برس : انواع مختلف برس وجود دارد. برخی موهایشان خیلی سفت و  سخت برس کشیده میشود، پس مدل پلاستیکی آن را انتخاب کنید. سعی کنید موها را زیاد برس نزنید، یک بار در روز معمولا کافی است.
 3. اسپری : اگر هنگام برس زدن یا شانه زدن اشک هایتان از شدت کشدگی موها سرازیر می شود، قبل از آن از یک اسپری گره‌ گشا استفاده کنید. ” اسپری نرم کننده مو کودک بیبی فرست ” از محصولاتی است که علاوه بر کودکان، بزرگسالان نیز استفاده از آن را بسیار مناسب میدانند.
 4. سرم : یک روش غنی‌تر برای مدیریت  گره‌ها، سرم های گره‌ زدا اند که می توانند موها را بیشتر حالت داده و  نرم‌تر کنند، بنابراین شانه‌ها به‌طور یکپارچه و بدون کشیدگی راه خود را  در طول مو ادامه می‌دهد.

 • حالت دادن و محافظت
 1. موس : موس به موها بافت و حجم می دهد و حتی می تواند فر را تقویت کند. علاوه بر این، احساس چسبندگی یا توده ای از خود به جا نمی گذارد.
 2. موم : موم مو در قالب یک محصول خشن تر نسبت به موس ، در عین افزایش درخشندگی، استحکام بیشتری را ایجاد می کند. بعلاوه، نباید باعث ایجاد احساس سفتی شود.
 3. پوماد : برای داشتن ظاهری بادوام و فوق العاده براق، پوماد را انتخاب کنید. این محصول حالت دهنده، باید روی موهای مرطوب استفاده شود، زیرا خشک نشده و ظاهری براق برای شما به ارمغان می آورد.
 4. ژل : بسته به محصولی که استفاده می‌کنید، ژل حالت دهنده می‌تواند به موها از حالتی سبک تا حالت فوق‌العاده قوی بدهد. با این حال، همه ژل ها بافت و درخشندگی قابل توجهی را ارائه می دهند.
 5. شامپو خشک : اگر موهایتان خیلی زود چرب می شود اما نمی خواهید هر روز آن را بشویید، کمی شامپوی خشک می تواند چربی ناخواسته را از بین ببرد. اما روی پوست سر جمع می شود، بنابراین سعی کنید زیاد از آن استفاده نکنید.
 6. حجم دهنده : موهایتان سست به نظر می رسند؟ حجم دهنده ها موها را از روی سر بلند می کنند تا در عین حال که احساس سبکی می کنید، موها ضخیم تر به نظر برسد.
 7. سرم یا اسپری براق کننده : این محصولات روی سطح مو می نشینند و در نتیجه ظاهری صاف و براق دارند. آنها را از انتها تا وسط موها استفاده کنید.
 8. اسپری مو : اسپری‌های موی امروزی دارای قدرت نگه‌داری مختلفی هستند و حتی می‌توانند نگرانی‌هایی مانند موخوره را هدف قرار دهند و  برخلاف سال‌های گذشته، موها را خیلی سفت نمی‌کنند.
 9. اسپری محافظ حرارتی : قبل از استفاده از وسایلی همچون سشوار، اتو مو یا اتوی فر، باید از تار موها محافظت کنید. این اسپری ها مانعی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید ایجاد می کنند.

” درمان ها “
درمان پوست سر :  درمان لایه برداری پوست سر می تواند فولیکول ها را باز کند، گردش خون را برای رشد تحریک کند، و مشکلاتی مانند خارش را آرام کند. یک یا دو بار در ماه میتواند لایه برداری پوست سر را انجام داد.
پروتئین تراپی : موهای وز یا شکسته ممکن است نیاز به دوز اضافی پروتئین داشته باشند. این درمان‌های ماهانه شکاف‌های موجود در کوتیکول را پر کرده، رشته‌ها را تقویت و صاف می‌کنند.
ماسک هدفمند :  ماسک‌های مو که اغلب با مواد مغذی تزریق می‌شوند، معمولاً برای چند دقیقه روی  مو باقی می‌مانند تا عمیقاً موها را پر کرده و خشکی، دو شاخه شدن موها یا موخوره را برطرف کنند.
ترتیب استفاده از محصولات گفته شده بدین صورت بوده که شامپو، نرم کننده و هر محصولی که در حمام قرار می گیرد باید ابتدا استفاده شود و سپس محافظ حرارتی، حجم دهنده یا موس و سرم براق کننده استفاده شود.سپس می توانید موهای خود را خشک و حالت دهید و آن را با ژل (یا محصول مشابه) و اسپری مو تنظیم کنید.
اطمینان حاصل کنید که محصول حالت دهنده نهایی شما، محصولی است که رطوبت را حفظ کرده و به حفظ سلامت مو کمک می کند.

ضرب المثلی وجود دارد که می گوید بافت مو هر ۷ سال یکبار تغییر می کند. برخلاف بسیاری از شایعات موجود در اینترنت، این شایعات دارای یک عنصر حقیقت است.موها به صورت دسته‌ای رشد می‌کنند و این دسته‌ها هر ۷ سال یا بیشتر شروع می‌شوند. با گذشت زمان، تارهای کمتری ظاهر می‌شود که منجر به نازک شدن و ضعیف‌تر شدن موها می‌شود که اغلب با پیری همراه است.
هورمون ها همچنین می توانند مو را تغییر دهند. به عنوان مثال، در دوران بارداری، افزایش سطح استروژن می تواند ریزش مو را کند کند و در نتیجه موهایی ضخیم تر و براق تر به نظر برسد. هنگامی که سطح این نوع هورمون ها کاهش می یابد، ریزش مو ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال، یائسگی اغلب با چنین مشکلات مو مرتبط است. توجه به این تغییرات و واکنش مناسب می تواند موهای شما را سالم نگه دارد.
همچنین ممکن است لازم باشد در بخش‌های خاصی از سال روتین مراقبتی خود را تغییر دهید. وقتی ماه های زمستان فرا می رسد، بسیاری باید محصولاتی با خواص آبرسانی مضاعف را انتخاب کنند. کرم های قوی تر نیز مورد علاقه هستند. اما در فصل گرم‌تر تابستان، ممکن است بخواهید فرمول‌های سبک‌تری را انتخاب کنید تا موها در مواجهه با رطوبت، درخشان بمانند.

کوتاهی های منظم داشته باشید. اگر موهای شما ناسالم به نظر می رسد، ممکن است به این دلیل باشد که نیاز به قیچی دارد. کوتاه کردن مو هر 6 تا 8 هفته برای کاهش شکستگی و شکافتن انتهای مو و همچنین رشد مفید است.

از آب گرم و نه داغ و جوش استفاده کنید. آب داغ می‌تواند  موها را خشک کند و در صورت رنگ کردن، به سرعت رنگ را از بین می‌برد. لازم نیست دوش آب سرد یا حمام سرد را تحمل کنید،  فقط به جای آن به آب ولرم نیاز دارید.

مطمئن شوید که مواد مغذی خاصی را در رژیم غذایی خود دریافت می کنید؛ مانند:
 • پروتئین که به عنوان بلوک ساختمانی مو نیز شناخته می شود، تنها در صورتی به مو می رسد که به اندازه کافی مصرف شود. اگر کمبود آن را دارید، منتظر شکنندگی و خشکی باشید.
 • آهن همچنین منبع مهمی برای زندگی مو است. وقتی بدن به اندازه کافی نداشته باشد، رشد مو می تواند تحت تاثیر قرار گیرد منبع مورد اعتماد.
 • ویتامین های A و C نیز ارزش توجه را دارند. اولی برای تولید روغن های طبیعی مو مورد نیاز است، در حالی که دومی به تولید کلاژن کمک می کند و در نتیجه مو را تقویت می کند.
 • اسیدهای چرب امگا 3 را فراموش نکنید. اینها برای آبرسانی و سلامت کلی پوست سر مورد نیاز هستند.

به موهایتان اجازه دهید تا نفس بکشند. این کار می تواند شامل محدود کردن استفاده از گرما با اجازه دادن به آن در هوا خشک و اجتناب از صاف کننده ها و اتوهای فر کننده باشد.
حتی قرار دادن موها در دم اسبی سفت می‌تواند باعث کشیدگی موها شود، بنابراین موها را پایین بگذارید تا جلوی کشیده شدن موها گرفته شود و اگر نیازی به استفاده از یک محصول حالت دهنده ندارید، از آن استفاده نکنید. به این ترتیب، تجمع باقی مانده را کاهش خواهید داد.

شایع ترین مشکلات مو چه هستند؟
داشتن موهای شگفت انگیز نیاز به زمان، هزینه و نگهداری مداوم دارد. شایع ترین مشکلات مو می تواند ناشی از عوامل مختلف ژنتیکی، مکانیکی، شیمیایی یا محیطی باشد . موهای ما در طول روز در معرض استرس های متعددی قرار می گیرند و به سختی می توانند به تعادل و سلامتی بازگردند. برخی از رژیم ها وجود دارد که پیروی از آنها به جوان سازی و ترمیم موهای آسیب دیده کمک می کند.
 1. موهای نازک، ضعیف و بی روح
ممکن است موی شما به صورت ژنتیکی نازک باشد، مشکل زمانی است که موهای نازک ضعیف می شوند. اگر موها به راحتی بشکند، اگر موها شکاف خورده و یا خشک باشند، متوجه می شوید که ضعیف شده است
دلایل زیادی برای ضعیف شدن مو وجود دارد. ممکن است ژنتیکی باشد یا در اثر درمان های شیمیایی، عوامل محیطی، آسیب گرما و فشار ناشی از پوشیدن مکرر یک مدل مو بدتر شود. رنگ ها می توانند رطوبت طبیعی مو را از بین ببرند و موها را ضعیف و به راحتی بشکنند. ابزارهای حالت دهنده نیز می توانند با قرار گرفتن در معرض حرارت بیشتر در طول زمان به موها آسیب بزنند.
پیشگیری بهترین درمان است.توصیه می شود هنگام رنگ کردن موهای خود از فرمول نیمه دائمی بدون آمونیاک استفاده کنید. همچنین می توانید استفاده از ابزارهای حالت دهنده داغ را کاهش دهید و از شستن موهای خود با آب بسیار داغ خودداری کنید.
مو از پروتئین مرده کراتین ساخته شده است که جبران آن دشوار است. موهای ضعیف شده حتی می‌توانند روی موهایی که از پوست سر بیرون می‌روند تأثیر بگذارند، به همین دلیل است که بهتر است مشتریان در زمانی که دچار شکستگی و دو شاخه شدن انتهای مو می‌شوند، قبل از اینکه تا ساقه مو حرکت کرده و به موهای سالم آنها آسیب برساند، اصلاح کنند.

 1. موهای چرب
پوست ما پر از منافذی است که به غدد چربی متصل هستند که روغن طبیعی به نام سبوم ترشح می کنند. ما به سبوم نیاز داریم تا موها را نرم، صاف و قابل کنترل نگه داریم. در حالی که تولید سبوم به منظور نرم و صاف نگه داشتن موهای ما است، گاهی اوقات پوست سر شروع به تولید بیش از حد سبوم می کند که منجر به موهای چرب و چربی پوست سر می شود.
موهای چرب می تواند محصول عوامل بسیاری باشد. علل طبیعی شامل نوع موی مشتری، ژنتیک، هورمون‌ها و بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و درماتیت سبورئیک است که ممکن است در چرب بودن موها نقش داشته باشد. اگر موارد شدید موهای چرب را تجربه می کنید، بهتر است برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید.
سایر عواملی که در ایجاد موهای چرب نقش دارند، قابل پیشگیری هستند. این موارد شامل برس زدن بیش از حد موها، شامپو زدن و حالت دادن بیش از حد به موها، استفاده بیش از حد از محصول، یا بستن بیش از حد موها است. یکی دیگر از دلایل رایج که مردم متوجه نمی شوند استفاده از آب داغ است زیرا این غدد چربی را تحریک می کند و آنها را تشویق می کند تا سبوم بیشتری تولید کنند. حل این مشکلات می تواند به این معنی باشد که کمتر به موها کار کنید و به مشتریان توصیه کنید محصولات خود را تغییر دهند تا مطمئن شوند که از محصولات مو برای موهای چرب استفاده می کنند.

 1. شوره سر
شوره سر یکی از مشکلات رایج مو در پوست سر است که در آن پوست، پوسته پوسته می شود. مردم اغلب این را به عنوان نشانه ای از عدم رعایت بهداشت اشتباه می گیرند و می تواند بسیار خجالت آور باشد، با این حال، عوامل زیادی وجود دارد که به مشکل شوره سر کمک می کند.
درماتیت سبورئیک می تواند علت موارد شدیدتر شوره سر باشد. این زمانی است که پوست بیش از حد فعال می شود و باعث تحریک پوست سر و تولید سلول های اضافی پوست می شود. هنگامی که سلول های پوست می میرند، می ریزند و شوره سر ایجاد می کنند. سایر بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما نیز می توانند باعث شوره سر شوند. شوره سر نیز می تواند ناشی از خشکی پوست، به خصوص در فصل زمستان باشد.
برخی از محصولات مراقبت از مو می توانند باعث قرمزی و خارش پوست سر شوند. برخی از شامپوها ممکن است با پوست مشتری شما مطابقت نداشته باشند و پوست سر را تحریک کنند و در نتیجه شوره سر ایجاد کنند. شانه کردن و برس زدن منظم موها می تواند به کاهش شوره سر کمک کند زیرا به ریزش طبیعی پوست کمک می کند.

 1. پوست سر حساس
پوست سر حساس، احساس خارش و تحریک شدگی برای فرد به همراه خواهد داشت. فردی که پوست سر حساسی دارد می‌تواند گرفتگی، خارش و حتی درد در ریشه‌ها داشته باشد. حساسیت پوست سر می تواند ناشی از چند علل از جمله عدم تعادل ترشح سبوم باشد که باعث تحریک می شود. احتمال دیگر آلودگی است که می تواند مو را با عناصر مضر بپوشاند که یک لایه کدر روی مو ایجاد می کند و رادیکال های آزاد تولید می کند. استرس همچنین نقش مهمی در وضعیت پوست سر دارد.
سایر عناصر رایجی که به حساسیت پوست سر کمک می کنند عبارتند از: رژیم غذایی نامتعادل، استفاده از شامپوها و محصولات خشن، حالت دادن مکرر و سشوار کشیدن، آب کلردار و اشعه خورشید. اگر پوست سر، قرمزی را نیز تجربه می کند، می تواند نشانه اختلالات دیگری مانند اگزما یا پسوریازیس باشد.

 1. رنگ و سفید کننده موهای آسیب دیده
وقتی موهای خود را رنگ می کنید، آن را در معرض مواد شیمیایی شدید قرار می دهید که می تواند به آن آسیب برساند و از نظر شیمیایی سلول های مو را تغییر دهد. فولیکول های مو بسیار متخلخل شده و با سوراخ های ریز پر می شوند زیرا رنگ و پروتئین ها از مو استخراج می شود تا آن را روشن کنند. سفید کردن، کوتیکول خارجی مو را بالا می برد تا عامل سفید کننده به طور کامل نفوذ کند. بلیچینگ مکرر باعث افزایش پوسته کوتیکول می شود که باعث از بین رفتن سریع و مداوم رطوبت می شود.

 

نتیجه رنگ کردن و سفید کردن موهای آسیب دیده، موهای بسیار خشک، شکننده و غیر قابل ارتجاعی است. این می تواند منجر به شکستگی و شکافتن انتهای مو شود. مو متخلخل‌تر و متورم‌تر است و بنابراین، بیشتر در معرض آسیب‌های ناشی از سایر خدمات مانند کاشت، خدمات صاف‌کردن یا استفاده از ابزار حالت‌دهنده داغ است. موهای آسیب دیده رنگ شده و دکلره شده نیاز به مراقبت زیادی با درمان دارند.

 1. موی خشک
خشکی مو زمانی اتفاق می‌افتد که موها نتوانند رطوبت خود را حفظ کنند و باعث می‌شود درخشندگی کمتری داشته و کدر و بی‌جان به نظر برسند. خشکی مو نشانه ای از موهای ناسالم است که می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله شرایط محیطی، مراقبت از مو و سلامت فیزیکی شما باشد.
برخی از شرایط محیطی که بر روی مو تأثیر می‌گذارند، آب و هوای خشک، گذراندن زمان زیادی در آفتاب یا باد یا شنا کردن مکرر در آب شور یا کلردار است. سایر عواملی که ممکن است منجر به خشکی مو شود، اعمالی مانند شستن بیش از حد موها، استفاده از محصولات خشن، رنگ کردن یا درمان شیمیایی مو یا استفاده منظم از ابزارهای حالت دهنده گرم مانند سشوار، اتوهای فر کننده و اتو می باشد.

 1. موهای وز شده
مدیریت موهای وز می‌تواند دشوار باشد زیرا سرکش است. موهای وز شده نتیجه یک کوتیکول برجسته است که وقتی باز است، اجازه می دهد تا رطوبت وارد شود و تار را متورم کند.ممکن است متوجه شوید که موخوره در رطوبت یا در روزهای بارانی بدتر می شود. این به دلیل رطوبت اضافی در هوا است که توسط موها جذب می شود.
علت اصلی وز شدن مو کم آبی مو است. هنگامی که مو خشک است، رطوبت بیشتری را از جو جذب می کند و در طول روز به باز کردن کوتیکول ادامه می دهد. ممکن است موها به هیدراتاسیون اضافی نیاز داشته باشد و با ادامه استفاده از وسایل گرمایشی و سوء استفاده از آن با مواد شیمیایی، هیچ لطفی به آن نکنند. تغییر به شامپوهایی برای موهای وز نیز ممکن است راه حلی باشد زیرا برخی از شامپوها می توانند کاملاً زبر باشند و روی موها خشک شوند.
استفاده از محصولات آبرسان و ترمیم کننده ی موهای وز همچون ” ماسک مو ویتامینه و مغذی موهای خشک و وز (داخل حمام) ماکسیمیلیان ” و یا ” ماسک تقویت کننده مناسب موهای دارای وز استم سل ” در داشتن موهایی لطیف تر به شما کمک خواهد کرد.

 1. موهای آسیب دیده از گرما
موهای مجعد، موج دار یا صاف ممکن است نیاز به حالت دادن با ابزارهای داغ داشته باشند تا به صورت روزانه به ظاهر دلخواه برسند. در حالی که ابزارهای حالت دهنده داغ فوق العاده هستند و ظاهر ما را شگفت انگیز می کنند، زمانی دچار مشکل میشوند که از آنها بیش از حد و یا به طور نادرست استفاده شود که می تواند به موها آسیب برساند. آسیب ناشی از گرما می تواند با یک کشیدن انگشت ساده یا پیچیدن یا در اثر قرار گرفتن در معرض طولانی مدت رخ دهد. توصیه می شود هنگام حالت دادن به موهای خود از محافظ های حرارتی استفاده کند.

 1. موهای صاف و آسیب دیده شیمیایی
وقتی موها را به روش شیمیایی صاف می کنید چه اتفاقی می افتد؟ بافت مو با مواد شیمیایی – همان پیوندهای سیستئین را که فیبرهای مو را در کنار هم نگه می دارد –  می شکند و تغییر می کند. پیوندهای طبیعی در این موها برای رسیدن به صافی دائماً تغییر می کند و از این رو ترمیم به همان حالت طبیعی موهای آنها در گذشته دشوار خواهد بود. بهترین راه برای مدیریت این موضوع استفاده از ماسک و درمان است.
قبل از انجام خدمات صافی شیمیایی روی موها، تجزیه و تحلیل بافت، تخلخل، تراکم، کشسانی، الگوی فر و سلامت کلی موها، برای تعیین بهترین راه حل بسیار مهم است.

 1. ریزش مو
بسیاری از مردم در مورد ریزش مو آگاه هستند زیرا به طور مستقیم بر عزت نفس آنها تأثیر می گذارد. ریزش مو می تواند در نتیجه عوامل ژنتیکی و هورمونی باشد. این می تواند زمانی رخ دهد که هورمون های آندروژن در بدن ما، فولیکول های مو را کوچک می کنند و رشد آنها متوقف می شود. همه اینها به ژن های فرد بستگی دارد.
ریزش مو فقط به ژنتیک مربوط نمی شود. همچنین می تواند نتیجه آلوپسی آره آتا باشد، یک بیماری خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی فرد به فولیکول های موی بدنش حمله می کند. همچنین می تواند نتیجه یا عدم تعادل هورمونی باشد، مانند دوران بارداری. ریزش مو همچنین می تواند از عوارض جانبی برخی داروها و درمان های پزشکی و بیماری ها باشد. هنگامی که بدن دچار شوک یا استرس ناگهانی می شود، می تواند منجر به ریزش مو شود.

 

اگر بعد از آرایش بیش از حد مو با استفاده از ابزارهای داغ یا درمان هایی مانند سفید کردن متوجه ریزش موهای خود شدید، توصیه می شود که از این فرآیندها اجتناب کنید. ریزش مو به سختی قابل برگشت است، به خصوص اگر ژنتیکی باشد. هیچ درمان اثبات شده ای برای کاهش ریزش مو وجود ندارد، با این حال برخی از درمان ها می توانند به تحریک رشد مجدد نسبی کمک کنند. تونیک های تقویت مو همچون ” سرم تقویت کننده مو STEMOXY  لافارر ” و یا ” تونیک پالمینکس پلاس مناسب افراد با ریزش مو اویدرم ” در کنار مصرف شامپوهای ضد ریزش، می توانند ریزش مو را کنترل کنند.

 1. مو خوره
زمانی که ساقه مو به دلایل مختلف دچار ساییدگی یا شکافتن می شود، دو شاخه شدن انتهای مو اتفاق می افتد. آسیب به طور معمول در انتهای مو ظاهر می شود، اما می تواند در هر نقطه از طول مو، حتی در وسط مو ایجاد شود. متداول ترین علل شکاف انتهایی تنش های ناشی از عوامل خارجی مانند مکانیکی، فیزیکی و محیطی است.

 

انواع مختلفی از موخوره

اگر شما با برس زدن یا سشوار کشیدن بیش از حد از موهای خود به درستی مراقبت نمی کنید، این می تواند باعث شکاف موها شود. استحکام موهای شما از داخل بسته به رژیم غذایی و هورمون ها، ممکن است یکی دیگر از عوامل مؤثر باشد. ممکن است لازم باشد نوک‌های شکافته‌شان را کوتاه کنید تا به موهای سالم آسیب نرسانید، یا درمان‌هایی برای نوک‌های شکافته وجود دارد که ممکن است برای کمک به تغذیه و تقویت مو استفاده شود.

 1. موی سفید یا خاکستری
موهای خاکستری نشانه طبیعی پیری است و هیچ مشکلی در آن وجود ندارد. زمانی که سلول های رنگدانه مسئول رنگ (به نام ملانین) دیگر تولید نمی شوند، مو سفید می شود. سرعت رشد موهای خاکستری در افراد به ژنتیک بستگی دارد. عوامل تغذیه ای و هورمونی می توانند بر رنگ مو و همچنین استرس تأثیر بگذارند. بهترین راه حل برای به تعویق انداختن این روند، توصیه به حفظ سلامت مو تا حد امکان با اطمینان از دریافت مواد مغذی و ویتامین های مناسب برای قوی ماندن است.

در روتین های مراقبت مو، شما یک شبه متوجه نتایج چشمگیر نخواهید شد؛ اگرچه اثرات ماسک ها و برخی محصولات آرایشی می تواند بلافاصله قابل مشاهده باشد. زمان می برد تا موهای شما به محصولات جدید عادت کنند. در برخی موارد، این ممکن است یک هفته باشد. اما موهای خشک یا آسیب دیده ممکن است حداقل یک ماه طول بکشد تا از مزایای درمان بهره مند شوند.
تعیین یک روتین مراقبت از مو ممکن است چند روز و یا چندین هفته به طول بیانجامد اما وقتی مشخص شد، در مسیر رسیدن به موهایی که شایسته آن هستید، خواهید بود.

تیم بایا دارو از همراهی شما در مطالعه ی این مقاله کمال تشکر را دارد.

 


منابع:

What is the structure of hair and how does it grow?

Most Common Hair Issues

How to Establish the Right Hair Care Routine for You

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *